OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Rozmnožovanie

Nový blok - dvojklikom tu zahájite úpravu bloku...

Vitajte na stránke kraliky.wbl.sk v sekcii Rozmnožovanie

Úpravu tohto bloku zahájite dvojklikom...

http://www.kraliky.wbl.skRozmnožovanie.

V prvom rade treba pripomenúť že králiky sú veľmi plodné zvieratá a sú schopné páriť sa v každom ročnom období.Príznaky ruje poznáme pomerne ľahko. Samice sú nepokojné, menej žerú, hlavu si otierajú o vnútorné zariadenie králikárne, trhajú si chlpy s prehrabávajú podstielku. Ich pohlavné orgány sú silne prekrvené a zväčšené. Samec je ochotný páriť sa kedykoľvek, ak je zdravý a v dobrej chovnej kondícii. Neodporúča sa páriť príbuzných králikov (riziko genetických vád).
 
Párenie králikov

Párenie králikov prebieha väčšinou dobre, bez vážnejších komplikácií. Pri registrovaných kusoch sa uskutočňuje zdravotná prehliadka.Dôležitý je aj časový rozvrh pripušťania. V zime pripúšťame cez poludnie, ked je najteplejšie, v lete ich pripušťame ráno alebo podvečer.Samicu prinašame k samcovi- nikdy nie naopak.- Keby to bolo naopak samica by bola moc agresívna.

Video: Párenie králikov.

http://kraliky.wbl.sk/videodj.mp4
Samotný "akt" trvá väčšinou niekoľko sekúnd až minút. Po skončení sa samec zo samice zvalí nabok.

To, či samica ostala gravidná, si môžete overiť kontrolným pripustením o 5 až 7 dní. Ak samica pred samcom uteká a vydáva fŕkavý zvuk, možno počítať s tým, že pripustenie bolo úspešné.
Gravidita

Gravidita králičice trvá od 28 do 35 dní (priemerne 31 dní). Pri menšom počte mláďat trvá dlhšie ako 31 dní. Králičica sa počas gravidity často mení v správaní; niektorá je prítulnejšia a pokojnejšia, niektorá môže byť náladovejšia ako býva zvyčajne. Väčšinu času strávia prípravou na pôrod - zvýšenou konzumáciou jedla (získavanie potrebných živín), zháňaním vhodného materiálu na stavbu hniezda, hľadaním vhodného miesta na hniezdo atď.

Po 14 dňoch od začiatku gravidity majú plody približne veľkosť fazuľky. Samica začne výraznejšie priberať až v poslednom týždni. V tom čase má potrebu všetko trhať, hrýzť, hrabať a zháňať materiál na hniezdo (seno, papier, rôzne textílie). Vtedy už môžete králičici dať do klietky búdku na hniezdo, alebo kartónovú krabicu, v ktorej si pravdepodobne pripraví hniezdo. Mala by byť umiestnená v najtmavšom rohu klietky a pokiaľ možno, tak čo najďalej od miesta, kde chodí samica robiť potrebu.

Králičicu by ste nemali počas gravidity dvíhať pod bruchom alebo ju vystavovať stresu, napr. zmenou klietky, prostredia, cestovaním... Stáva sa, že deň pred pôrodom prestane samica jesť.

 

Na pokračovaní sa pracuje

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk

Nový blok - dvojklikom tu zahájite úpravu bloku...