OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Drevené misky

Drevené misky

Keď som pred niekoľkými mesiacmi vyrábal prvú betónovú misku pre králiky, nebol som si istý, či sa moja námaha dočká osohu. Po niekoľkých mesiacoch sa s vami môžem podliť o skúsenosti, ktoré som pri ich každodennom používaní nazbieral. Dnes ich mám v chove 12 a uvažujem o ďalších.

 

image

Výroba

 

Forma vyrobená z drevenej laťovky potiahnutej dýhou nenesie známky žiadneho poškodenia vodou obsiahnutou v betóne. Osvedčilo sa mi spojenie dielcov zasunutím klincov do predvŕtaných dierok, čo zjednodušuje rozoberanie pri vyberaní betónovej misky z formy už 24 hodín po jej odliatí. Uvažujem o tom, že dno je zbytočným luxusom, pretože rovnako dobre poslúži aj fólia položená pod štvoricou bočníc.

Zmes z dva-a-pol dielu cementu, jedného dielu vody a štyroch dielov piesku je dostatočne jemná na to, aby ju bolo možné špachtľou zvibrovať pre odstránenie vzduchových bublín a dostatočne pevná na to, aby sa misky neobíjali a neopotrebovávali. Misky nespevňujem žiadnou výstuhou z drôtu, ani hrubším kamenivom.

Plastový téglik vždy pred vložením do formy plním mokrým pieskom, aby sa pri ručnom vibrovaní betónu nezdeformoval. Piesok pri rozpínaní cementu vždy trochu ustúpi a miska zostane pevne zachytená v betóne. Zatiaľ sa ani raz nestalo, aby sa miska uvoľnila. Plast je pevne stiahnutý v betóne a neustupuje.

 

 1 of 6
imageimageimageimageimageimage
image

Používanie

 

V porovnaní s tradičnými keramickými miskami sú betónové o poznanie ťažšie a tak dokážu krotiť zlozvyky králikov, ktoré roznášajú misky po celej klietke. Misky vždy nachádzam tesne pred dvierkami kde ich umiestňujem pri kŕmení a stáva sa iba výnimočne, že sa niektorá z nich objaví o 10 centimetrov ďalej. Keďže sú čiastočne kryté jasľami na seno, králiky sa do nich nevykaľujú.

Obával som sa, či plastový téglik nebude pre králiky hračkou pre obhrýzanie. Ukázalo sa, že obavy boli zbytočné. Všetky kelímky sú nedotknuté a misky sa v letných mesiacoch osvedčili aj na podávanie krmiva, aj na napájanie.

S príchodom mrazov som betónové misky ponechal výhradne pre servírovanie krmiva. Keďže voda zamŕza, riešim to pri napájaní vždy tak, že misky rozmrazujem vo vedre s teplou vodou. To by však neošetrenému betónu nerobilo dobre. Po nasiaknutí vodou by sa postupne začal rozrušovať mrazom, čo je zatiaľ jednou z nevýhod misiek. Zatiaľ sa mi nepodarilo nájsť žiadnu povrchovú úpravu, ktorá by bola vhodná.

 

Dezinfekcia

 

Pórovitý povrch misiek nie je ideálny a tak vidno, že sa zvonka znečisťujú o čosi skôr, ako misky keramické. Šedý betón preberá žltkastý nádych, objavuje sa na ňom prilepená srsť zvierat. Preto som z mesačného dezinfekčného cyklu prešiel na trojtýždňový.

Misky po mechanickom očistení namáčam vo vedre s roztokom Chloraminu T a po hodinovom kúpeli ich suším. Plastové vnútro zaručuje hygienu, pórovitý zovňajšok sa zdá byť pod kontrolou.

Nevýhodou je vyššia hmotnosť misiek, čo pri dvoch desiatkach kusov znamená námahu na vyše pri ich nosení na miesto čistenia a dezinfekcie. V niekoľkotýždňovom intervale to však možno oželieť.